A savak a hibásak majdnem mindenért
Az egyik legkárosabb hatást a fogainkra a szénsavas üdítők és a citrusok gyakorolhatják. Ezek ugyanis savas hatásuk miatt demineralizációhoz vezethetnek, amely következtében a fogak is könnyebben sérülnek.
A fogmosás és a savak
Étkezés után érdemes leglább fél órát várnunk a fogmosással, mert ilyenkor lecsökken a száj pH értéke, így ilyenkor a fogzománc is könnyebben roncsolódik.
Ugyanezért érdemes figyelnünk arra is, hogy ne erősen dörzsöljük a fogainkat, hanem inkább egy puha sörtéjű, kisebb fejű fogkefét válasszunk, amely alaposabb fogmosást tesz lehetővé, ráadásul az ínyünket is nehezebben sértjük fel vele
Vízivászat
Minden más innivaló helyett és étkezések után is érdemes tiszta vízzel csillapítanunk a szomjunkat, ha vigyázni szeretnénk a fogainkra. A víz kémhatása ugyanis mivel nem savas, savkárokat sem okoz, ráadásul a nyáltermelést is fokozza, amely a fogak természetes tisztítószere, így segít az ételmaradékok eltávolításában és a száj normál pH-értékének visszaállításában is.
Rendszeres fogászati ellenőrzések
Bizony, a fogorvos is elkerülhetetlen – ha azonban rendszeresen (évente vagy félévente) látogatjuk meg a fogorvosunk, akkor nincs mitől tartanunk, hiszen így minden problémát időben ki tudunk küszöbölni és nagy fájdalmakkal sem kell majd szembenéznünk.
Tipp: Ha még keresed a megfelelő fogorvost, jó szívvel ajánljuk a Móricz Dental fogászatát, ahol garantáltan jó ellátásban részesülsz majd. Fogászati áraikról Budapesten itt tudsz tájékozódni.
Kommentek